Dzieje powstania

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jakich okolicznościach powstały pierwsze muzea? Czy wiesz, jaka jest ich aktualna funkcja i jaka była ich dawna rola? O tym wszystkim przeczytasz w dalszych akapitach. Zapraszamy.

Placówką muzealną najprościej jest określić taką instytucję kultury i sztuki, która koncentruje się w swym działaniu na zbieraniu materiałów, dokumentów, zbiorów, eksponatów, RG7 a następnie dokonywaniu ich opisu, selekcjonowaniu oraz przechowywaniu, po to, ażeby mogły one być udostępnione społeczeństwu w celach rozmaitych. Z jednej strony klasyczne muzeum pełne wystaw i ekspozycji, ciekawych obiektów i nietuzinkowych reliktów przeszłości uczy, przekazując w sposób praktyczny skrupulatną wiedzę na temat tego, w jaki sposób kiedyś ludzie żyli, na czym opierał się świat i codzienne funkcjonowanie. Po drugie, muzeum potrafi być rozrywką i nie tylko dla wąskiego grona ludzi, których interesuje historia. Obecnie w placówkach tych jest przygotowywany szereg rozlicznych wystaw, przedsięwzięć, otwartych i masowych, a nierzadko zupełnie nieodpłatnych imprez przeznaczonych dla całych rodzin.

Jeżeli natomiast mowa o rozwoju muzeów, jako punktów sztuki i kultury, to pierwsze ośrodki tego rodzaju pojawiły się już w starożytności, a za ojczyznę tradycyjnego dawnego muzeum uznaje się Grecję – mowa tu o Muzeum Aleksandryjskim i Pinakotece. W przypadku ośrodków europejskich z kolei, należy podkreślić obecność muzeum w roku 1600. Mowa tu o placówce mieszczącej początkowo jedynie kolekcje prywatne.