Muzeum Okręgowe w Rzeszowie


W Polsce istnieje wiele muzeów o charakterze regionalnym, które mają na celu prezentowanie lokalnych ekspozycji, zbiorów, obiektów. Jedną z takich placówek okazuje się Muzeum Okręgowe istniejące na terenie Rzeszowa – stolicy Podkarpacia.

Placówka okręgowa z siedzibą w Rzeszowie stworzona została w roku 1935. Jej aktualny stan zbiorów przekracza już dwieście czterdzieści okazów, eksponatów i egzemplarzy. Pod nazwą Muzeum Okręgowe mieści się nie tylko placówka główna, ale także oddział etnograficzny. Centrum kulturalne znajduje się zaś przy głównym miejskim deptaku- historycznej ulicy 3 Maja. Warto też wspomnieć, że muzeum to mieści w sobie kilka innych, w tym Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta. W tym drugim zafundowano lokalnym mieszkańcom oraz odwiedzającym Rzeszów turystom, wyjątkową atrakcję, jaką jest Podziemna Trasa Turystyczna. Znajduje się ona bezpośrednio pod powierzchnią rynku. Ma ona zarówno okazjonalne, czasowe wystawy, jak także stałe ekspozycje – na przykład wystawę prezentującą obiekty od czternastego wieku, aż do okresu drugiej wojny światowej. Jeszcze inny oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie to Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia, jakie ma swoją siedzibę na terenie podkarpackiej Gwoźnicy Dolnej.

Podstawowy budynek przy ul. 3 Maja to dawna siedzib klasztornego konwentu Pijarów, jaka powstała z inicjatywy Jana Cangera, co miało miejsce w latach od 1644 roku do roku 1649. Obiekt posiada późnobarokową fasadę oraz został wraz z biegiem czasu gruntownie zmodyfikowany za sprawą działalności Tylmana z Gameren.