Typy placówek

Obecnie nie brakuje szerokiego wachlarzu punktów kultury oraz ośrodków sztuki, jakie przyciągają ze względu nie tylko na swój rozrywkowy charakter, ale również rolę edukacyjną. Wśród takich placówek dydaktyczną funkcję pełnią też muzea. Warto im poświęcić rozległą uwagę, bowiem pełnią szereg rozmaitych zadań i funkcji.

Ze względu na to, iż istnieje dzisiaj wiele rozmaitych typów zbiorów, ekspozycji, czy też wystaw o różnorodnym charakterze, wyszczególnia się bardzo wiele odmian muzealnych placówek. Specyfika zbiorów generuje charakterystyczny podział, który obejmuje między innymi muzea artystyczne. Ich cechą szczególną jest między innymi łączenie w swych kolekcjach rzeźb, obiektów architektury, arcydzieł plastycznych oraz malowideł. Przykładem takiego obiektu jest chociażby Muzeum Narodowe w Warszawie, czy też Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Innym rodzajem muzeum są muzea archeologiczne, jakie zespalają w sobie kolekcje prehistoryczne. Świetnym tego przykładem jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Muzea etnograficzne to kolejna placówka, jaka bazuje na etnologii oraz zgłębianiu sztuki ludów pierwotnych. Muzea historyczne zaś mają przekazywać informacje i pamiątki historii z pokolenia na pokolenie. Są one po to, aby upamiętnić wydarzenia historyczne. Ich przykładem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Do grupy rozlicznych obiektów muzealnych zalicza się również muzea literackie- związane z twórcami i im poświęcone – Muzeum Jana Kochanowskiego, czy Muzeum Adama Mickiewicza.